Rusko slaví konec války. Náměstím se převalila armáda Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/257302-rusko-slavi-konec-valky-namestim-se-prevalila-armada/ Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/257302-rusko-slavi-konec-valky-namestim-se-p

09.05.2019 16:34

Putin v projevu ke shromážděným vojskům obvinil nejmenované státy, že o hrdinech východní fronty "nestydatě lžou" svým dětem. "Dnes vidíme, jak v řadě států vědomě zkreslují válečné události a povyšují na modly přisluhovače nacistů, jak nestydatě lžou svým dětem a zrazují své předky," prohlásil ruský prezident.

Rusko bude podle Putina pokračovat v posilování své branné moci, zůstává ale otevřeno "spolupráci s ostatními zeměmi v boji s terorismem, extremismem a neonacismem". Podle ukrajinských novinářů ruský prezident řekl, že k porážce nacismu neocenitelným způsobem přispěla i "starobylá ruská města," mezi nimiž jmenoval také Kyjev.

V čele kolony vojenských vozidel vjel na Rudé náměstí historický tank T-34, za nímž se přihlížejícím představily dobové americké tanky M3 Lee a Sherman, které byly za války nasazeny na východní frontu v rámci americké vojenské pomoci. Pak už následovala moderní vojenská technika včetně mobilních mezikontinentálních balistických raket Jars, tanků T-14 Armata, obrněných transportérů Bumerang nebo protiraketových střel S-400 a Buk-M.

Rusko si připomnělo výročí konce války tradiční přehlídkou (66:28) | zdroj: YouTube

 

Mezi novinkami letošní přehlídky byly nové obrněné osobní automobily Aurus, které od loňského roku používají nejvyšší představitelé Kremlu včetně Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua.

Den vítězství, který Rusové na rozdíl od většiny Evropy slaví 9. května, si kromě Moskvy připomněli obyvatelé mnoha další ruských měst. Součástí oslav je i akce zvaná Nesmrtelný pluk, v níž ulicemi měst pochodují lidé s portréty svých blízkých, kteří padli nebo byli zraněni během druhé světové války. V moskevském pochodu, do kterého se podle organizátorů vydalo kolem milionu lidí, hodlá podle Kremlu kráčet i Putin s portrétem svého otce, který za války bojoval a byl zraněn u Leningradu.

Oslavy výročí válečného vítězství se dnes konaly i na Ukrajině, kde občany v poselství pozdravil odstupující prezident Petro Porošenko. "Na rozdíl od Moskvy nehodláme privatizovat společné vítězství všech zemí protihitlerovské koalice. Nikdo nemá právo monopolizovat vítězství nad nacismem a zneužívat toto vítězství jako analogii své imperiální politiky," uvedl ukrajinský prezident.

Připomínka výročí vítězství nad nacismem má na Ukrajině ve srovnání s Ruskem výrazně odlišný charakter. V zemi je zakázáno využívat komunistickou symboliku, podle agentury Unian je smyslem ukrajinských oslav "napravovat historické mýty vytvořené sovětskou a ruskou propagandou". Oslavy se omezují na pietní akce na hřbitovech a u vojenských památníků, vojenská přehlídka jejich součástí není.Odkaz: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/257302-rusko-slavi-konec-valky-namestim-se-prevalila-armada/

Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/evropa/257302-rusko-slavi-konec-valky-namestim-se-prevalila-armada/