Blog

Svoboda a demokracie dnes - (Projev spisovatelky Lenky Procházkové přednesený na Klárově 17. 11. 2014)18. 11. 2014  
Asi víte, že 17. listopad už v Čechách není Mezinárodním dnem studentstva, ale Dnem boje za svobodu a demokracii. Zdá se, že ani toto přejmenování není definitivní. Příští rok možná budeme 17. listopad slavit jako Den vítězství nad protestující lůzou. 
Připadá vám to přehnané? Nečtete noviny a nesledujete televizi, kde jasně zaznívá, že lidé, kteří zvolili současného prezidenta jsou nevzdělaní, omezení, neúspěšní, staří a chudí a tudíž jejich hlasování je pomýlené? Téměř 3 milióny občanů jsou dnes uráženy a ústavní zákon o přímé volbě prezidenta je zpochybňován. Už se mluví o jeho zrušení. Pokud to nepůjde parlamentní cestou, využijí se jiné metody - podle kyjevského receptu.
Sedmnáctý listopad je vhodně dramatické datum. Zatímco český premiér na koberečku v USA medituje, příznivci rychlých změn už táhnou Prahou. Dny, které tomu předcházely se dají nazvat mediální válkou proti prezidentovi. Neuvěřitelně nízká úroveň této kampaně změnila pravidla hry. Když se i veřejnoprávní televize postavila na stranu lži, morálního úpadku a rozdmýchávání nenávisti vůči demokraticky zvolenému prezidentovi, je na čase se ptát, jaké rozkazy dostane naše policie, pokud situace bude kulminovat. Předběžnou odpověď na tuto otázku jsme dostali před dvěma dny, kdy chrabří policisté zneužili svou pravomoc a brutálně napadli neozbrojenou ženu sedící v autě paní Věru Řezníčkovou za to, že chtěla převést na Hradčanské náměstí petiční stolky a petiční archy na podporu prezidenta. Před zraky desítek svědků byla paní Řezníčková týrána a když se snažila klaksonem přivolat pomoc, skončila v bezvědomí na dlažbě. Možná jste už to video dokumentující brutalitu policie viděli. Možná, že právě jeho sledování ovlivnilo vaše rozhodnutí přijít dnes sem na Klárov a podpořit svou přítomností ústavní zákony. Každý z vás, kdo dnes přišel navzdory riziku, jedná jako svobodný, odpovědný a statečný občan.
Toto je chvíle, kdy se láme chleba. Ti, kteří o protestujících občanech mluví jako o lůze, zřejmě neznají historii. Jinak by věděli, že za všemi dějinnými zlomy stáli lidé jako jsme my a nikoliv loutky podepisující kabinetní dohody. Věděli by, že všechny svobody a práva, veškerý společenský pokrok si krok za krokem vydobyli a pak hájili lidé jako jsme my. Lidé, kteří odmítají mlčet, když se děje bezpráví. Lidé, kteří se nezaleknou policistů s pendrekem, lidé, kteří nazírají svět z vyššího mravního principu, který přesahuje jejich soukromý a profesní život a zájmy. Jen díky takovým nesobeckým a statečným lidem zůstává na světě naděje.
Dnes je řada na nás, abychom tu naději vytvořenou a udržovanou desítkami předchozích generací, poponesli o malý krůček dál. Zapomeňme na to, co nás rozděluje a spojme se v této přelomové chvíli k obraně Hradu!
Praha se nestane Kyjevem! Fašisté neprojdou. No pasaran!


Hovada, dobytkové, gestapo. Jedu bránit prezidenta. Vytáhli ji pendrekem z auta a video jede po internetu. A my jsme...

20. 11. 2014 4:48

Příběh řidičky Věry Řezníčkové, která jela s petiční akcí do ochranné zóny Pražského hradu, a následný zásah policie koluje již po internetu vlastním životem. Skupiny fanoušků nebo zase naopak jejích odpůrců uvádějí nejrůznější pro a proti, a tak se nahodilý zájemce musí divit, zda jsme ještě právním státem, nebo totalitním zřízením či snad dokonce na pokraji anarchie, kdy je možné téměř vše.                                     


                                                                         
Hovada, dobytkové, gestapo. Jedu bránit prezidenta. Vytáhli ji pendrekem z auta a video jede po internetu. A my jsme...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

                                                                                
                                                                         

Anketa

Co může dle vás potkat naši zemi příští rok?

Drsná ekonomická krize a nárůst nezaměstnanosti
52%
Pád vlády a předčasné volby
1%
Svržení prezidenta Zemana pomocí demonstrací
3%
Příliv migrantů z Ukrajiny
23%
Válka
4%
Teroristický útok
5%
Něco úplně jiného
1%
Nic zlého se nestane. Příští rok bude úspěšný a krásný
11%
hlasovalo: 11514 lidí

Pro ty, kteří nejrůznější videa a záznamy, mnohdy již upravené či podstatně zkrácené, neviděli nebo nemají na jejich sledování čas, uvádíme krátkou informaci z celého záznamu "akce".

Video z celé akce ZDE.

Dotyčná paní vjela do zákazu vjezdu nedaleko Ministerstva zahraničních věcí. Tam podle záznamu požádala dvojici pravděpodobně Slováků (budeme jim tak říkat, neb hovoří slovensky) o záznam toho, co se děje, slovy: "Pojď sem s tou kamerou..." Protože jí policie nechtěla pustit dále, tvrdila, že neznají zákon, telefonují si s havlisty a fašisty a nechtějí ji pustit před Hrad, protože tato iniciativa chrání prezidenta. Policisté ji marně vysvětlují, že náměstí je uzavřené, že probíhá vysvěcení svaté Anežky a vjezd je jen na povolení. Ale že tam i se stolečkem může se svým partnerem dojít. Řidička Řezníčková tvrdí, že je invalidní. Prý má petiční akci, celonárodní, celoslovensko-českou a jde bránit prezidenta.

Slovensky hovořící žena, která přichází s kameramanem, resp. s tím, kdo natáčí, přesvědčuje policisty, že porušují mezinárodní právo. Řidička tedy nabízí možnost, aby jí tam petiční stolek sami donesli. A opět tvrzení, že policie brání fašisty. Muž doprovázející kameramana je řidičkou, stále sedící za volantem, požádán, aby zapnul mikrofon, a je familiárně oslovován, je mu tykáno. Policisté doporučují, aby odbočila, ale ona stále chce pokračovat dopředu se slovy, že je nad všemi zákony. "Musíte mít povolení," říkají uniformovaní příslušníci a dáma si vede svou, že musí vyložit petici, což je nad zákon.

Slovensky hovořící muž oznamuje, že ústavní právo je nadřazené všemu. Paní zvyšuje hlas, že policisté zajišťují práva fašistům, "ukradli nám republiku, ukradli nám stát a vy nám bráníte bránit naše práva a hodnoty". Natáčející muž brání průjezdu okolním autům a stále všechno natáčí na mobilní telefon. "Jsou to hovada a dobytkové," dodává, "komu vy sloužíte."

Točím, točíš, natáčíme

Hřmotný slovensky hovořící muž říká, že chtějí vnést světlo do toho, kdo nám vládne, a usilovně žvýkající hovoří o platech policistů. Další hubený muž hovoří slovensky, že příslušníci musí chránit lidi, ne zločince. Kameraman si zatím natáčí detail člověka pravděpodobně z ochranné služby. Další policista důkladně a klidně vysvětluje, že jde o chráněný prostor, a poučuje ji. Řidička se diví, co jsou to za novoty, chráněný prostor a kdo to vyhlásil, a říká, že není nadřazen ústavnímu právu. Slovensky hovořící muž dodává, že i mezinárodním dohodám. Řidička si vede svou, že ji žádné vyhlášky nezajímají. Hovořící muž je vykazován, ať jde na chodník, že ohrožuje i sebe, on zas pokřikuje na policisty, že tam by nenahrával tak dobře hlas...

Více od zkušeného generála Šándora:

  • Generál Šándor upozorňuje na zásadní věc týkající se důkazů NATO o ruské armádě
  • BIS se otřásá, prý i kvůli Romanu Janouškovi. Víc ví generál Šándor
  • Tohle je noční můra. Generál Šándor mluvil nejen o ochraně Obamy
  • Zeman neposlouchá tajné služby, ozývalo se. Zpravodajec Šándor, který jej zažil, proto zavzpomínal
  • Generál Šándor: Pořád slyšíme, že armáda Ukrajiny postupuje a postupuje... Kdyby to byla pravda, už jsou v Moskvě. Po konci bojů nastane nový průšvih
  • Generál Šándor znovu varuje před vážným bezpečnostním rizikem pro Česko

Zatímco řidičku vytahují policisté z auta, slovensky hovořící žena vykřikuje, že jde o aroganci moci. "Jsou to tyrani," křičí Slovák. Paní upozorňuje, že má nemocné srdce, ale nechce vystoupit, takže policisté ji za pomoci obušku vytahují z auta. "Já bych mu ji natáhl, ty vole," je slyšet z okolí na úkor policistů. Policisté zjišťují, jak vytažená řidička dýchá a volají záchranku. Ve vypjaté diskuzi Slovenka vykřikuje, že "tady se rozkrádá stát a my tady máme dodržovat nějaký zákon, který oni sami porušují a tito" - ukazuje na policisty - "je prý chrání". Policisté říkají, že řidička dýchá, nemá zapadlý jazyk, je ve stabilizované poloze. Příslušník se na hřmotného Slováka oboří: "Můžete ten telefon položit a podívat se do lékarničky, je to tak důležité natáčet?"

Nezkušení policisté versus nezodpovědný občan

Bezpečnostní expert Andor Šándor k tomu pro ParlamentníListy.cz uvádí: "Policie má povinnost kontrolovat vozidla, která přijedou k chráněnému místu, v tomto případě Hradu. Paní se samozřejmě měla podrobit požadavkům policie. Problém je, že český občan nemá žádnou vnitřní sebereflexi, je nezodpovědný, myslí si, že si může dělat, co chce. Za komunistů držel hubu a teď si myslí, že může kdeco. Demokracie je přece o dodržování zákonů! Způsob komunikace občanů je tomu odpovídající - jednají s despektem, tykají policistům, tak se lidé nemají chovat, shazují je, ale samozřejmě i sebe. Jinde by takovéto familiérnosti a věci až za hranou moc neakceptovali, že je uráží ve výkonu služby."

Policista podle Šándora nemá zadání, aby debatoval s občany. Má jasný úkol nepustit vozidla. Nemá nic vymýšlet a nad něčím přemýšlet. "Přiměřenost zásahu je druhá věc. Nevím, jak byla paralyzována, ale jak ji pendrekem škrtil, to mi přišlo špatně. Občan se má samozřejmě podvolit. Může to být záměr diskreditace policie a ochranné služby - ti by měli být více poučeni. Místo toho, aby jí páčili pendrekem hlavu. Znemožnit jí pokračovat v cestě se dá jinak. Když si nevím rady, volám staršího zkušeného důstojníka. Policie si neví rady a také neví, když něco udělají, jestli se za ně někdo postaví, či nikoliv. Neumí si poradit. Není na to dostatečně cvičena - jsou přece trénováni na různé situace a tahle není nijak výjimečná. Přiměřený prostředek prostě neodhadl správně - neohrožovala jej fyzicky, nebyla agresivní."

Ministr vnitra pověří GIBS

Podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na jeho facebookovém profilu nechá případ přešetřit Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Do celého procesu nebude nijak zasahovat a až po výsledku zváží další kroky, které samozřejmě oznámí veřejnosti.