NYT: USA chtějí poslat proti Íránu 120 tisíc vojáků. Válka na dohled?

15.05.2019 09:29

NYT: USA chtějí poslat proti Íránu 120 tisíc vojáků. Válka na dohled?

NYT: USA chtějí poslat proti Íránu 120 tisíc vojáků. Válka na dohled?

Zástupce ministra obrany Patrick Shanahan představil aktualizovaný vojenský plán na vyslání až 120 000 vojáků na Blízký východ, pokud Írán urychlí vývoj jaderných zbraní nebo zaútočí na americkou armádu.

 
Ilustrační foto
 

15. května 2019 - 04:42

 

Uvedl to deník The New York Times s odkazem na několik amerických činitelů odpovědných za bezpečnost, seznámených s novým plánem. Je zřejmé, že se jedná o další krok k blížící se vojenské konfrontaci USA a Íránu.


Podle novin, Shanahan představil tento plán 9. května na setkání poradců prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost.

Nový plán byl vypracován pod tlakem „jestřábů" vedených poradcem Trumpa, národním bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem, dodává publikace.

 

USA posílají skupinu s letadlovou lodí k břehům Íránu!

Írán slíbil tvrdou odvetu na všechny americké vojenské akce!

 

Podle novin, počet vojáků jmenovaných v plánu „šokoval" mnoho z těch, kteří se s ním seznámili, protože přibližně stejný počet amerických vojáků se účastnilo invaze v Iráku v roce 2003.

Aktualizovaný plán zároveň nepředpokládá pozemní operace proti Íránu, které by vyžadovaly mnohem více vojáků, napsaly New York Times.

Spojené státy předtím vyhlásili prudký nárůst hrozby z Íránu a v tomto ohledu záměr vyslat do regionu skupinu s letadlovou lodí „Abraham Lincoln“ a strategické bombardéry.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)