EU jde do kytek! V čele EU není žádný východní politik: Merkelovic Leyenová v čele Evropské komise?

04.07.2019 06:52

Leyenová v čele Komise? Německá dáma budí na české politické scéně vášně

03.07.2019 11:28

Zkušená politička, která se bude zasazovat o silnou Evropskou unii (EU), ale také ministryně obrany, která je v Německu kritizovaná za neschopnost. Tak hodnotí nominantku na předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou čeští politici.

Leyenová v čele Komise? Německá dáma budí na české politické scéně vášně
Foto: Parlameter 2018
Popisek: Průzkum Parlametru 2018

Prezidenti a premiéři zemí EU ji navrhli na pozici předsedkyně EK na mimořádném zasedání Evropské rady, které začalo v neděli a protáhlo se až do úterního večera.

„Jsem rád, že na summitu po dlouhém jednání došlo k dohodě. Ursula von der Leyenová je zkušená politička, která svými postoji v minulosti ukázala, že se bude zasazovat o fungující a silnou EU,“ napsal ČTK vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. „Zpráva o shodě na německé ministryni obrany Ursule von der Leyenové je výbornou zprávou pro Českou republiku, KDU-ČSL i EPP (Evropskou lidovou stranu). Zkušená politička CDU se skvělou referencí na resortu obrany v německém kabinetu, se znalostí středoevropského regionu,“ chválil na Twitterulidovecký šéf Marek Výborný.

Nadšení nesdílí místopředseda Pirátů a europoslanec Mikuláš Peksa. „Tento návrh Evropské rady je opravdu personálním vyškrabáváním sudu. Ignorovali všechny, kdo kandidovali v evropských volbách, a vytáhli náhodnou německou ministryni, která to v Německu schytává za neschopnost. To je fakt naprosté pohrdání voliči,“ napsal na Twitteru.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je von der Leyenová lepší volbou než zvažovaný socialista Frans Timmermans. „EK snad bude pod jejím případným vedením méně aktivistická a bude více naslouchat členským státům EU. To, zda najde odvahu k nutné reformě EU, je však otázkou,“ poznamenal na Twitteru. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, jenž je jako europoslanec členem frakce EPP, věří, že se podaří prosadit maximum z programu Spojenců pro Evropu. Pod tímto názvem kandidovali STAN, TOP 09, Zelení a další subjekty v nedávných volbách do Evropského parlamentu.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek se domnívá, že navržení von der Leyenové dává naději, že EU začne brát vážně otázku obrany. „V4 (Visegrádská čtyřka: Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) zabránila zvolení Timmermanse a přitom podpořila ráznou eurofederalistku, která se nebála do svého domu přijmout syrského uprchlíka a je stoupenkyní Merkelové,“ konstatoval na Twitteru.

Pro hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je von der Leyenová „zcela nepřijatelná figura“. „Je to otevřená federalistka usilující o zrušení národních států, která pochopitelně udělá maximum i pro pokoření odporu ze strany V4 proti rozvozu migrantů z Německa a západu i do našich zemí, takže nás čekají jen další těžké boje o uchování zbytku naší suverenity,“ napsal ČTK Okamura.

 

Podle místopředsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné výsledek jednání Evropské rady ukazuje na nemohoucnost zemí V4. „Staré členské státy získaly vše a nové členské státy to ještě odsouhlasily. Současní kandidáti nedávají takřka žádnou šanci na proměnu EU,“ uvedla na Twitteru.

Státníci se na summitu dále dohodli, že Donalda Tuska ve funkci šéfa Evropské rady vystřídá končící belgický premiér Charles Michel. Novým šéfem unijní diplomacie má být španělský politik Josep Borrell a v čele Evropské centrální banky stane Francouzka a stávající výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Zdroj a odkaz: www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Leyenova-v-cele-Komise-Nemecka-dama-budi-na-ceske-politicke-scene-vasne-587736