Evropa, Česko a Slovensko si 8. května 2019 připomenuly už 74. výročí konce druhé světové války

08.05.2019 10:31

Na několika místech v Česku si dnes lidé připomenuli 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. U Národního památníku v Praze na Vítkově se tradičně sešli představitelé státu a armády, prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenuje nové generály. Den vítězství se slaví i v dalších evropských zemích.

Česko si dnes připomene výročí konce druhé světové války
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

Vojáci, veteráni i politici položí dopoledne před památníkem na Vítkově věnce. Piety se zúčastní vedle Zemana ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník generálního štábu Aleš Opata, předseda Senátu Jaroslav Kubera nebo pražský primátor Zdeněk Hřib, napsala ČTK.

Zeman odpoledne jmenuje nové generály, povýšit by mohl například policejního ředitele Jana Švejdara či generálního ředitele celníků Milana Poulíčka. Vláda navrhla i povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Petra Procházky, oba prezident v minulosti povýšit odmítl. Zeman koncem dubna uvedl, že Procházku zřejmě povýší, Koudelku znovu ne.

 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

 

Na výročí konce války lidé zavzpomínají také například na pražském Klárově nebo na Vítězném náměstí. Oběti války si připomenou i v Liberci, kde ráno zástupci města uctí památku padlých na vojenském hřbitově v Ruprechticích. Představitelé Jihomoravského kraje a města Brna se sejdou v Kounicových kolejích v Brně, které za druhé světové války sloužily jako vězení desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Vzpomínkové akty se uskuteční i v dalších městech.

 

 

 

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti německým nacistům ve válce na západní i východní frontě.

Odkaz a zdroj: www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesko-si-dnes-pripomene-vyroci-konce-druhe-svetove-valky-580647