Huawei hrozí Česku soudy i arbitráží. Do týdne žádá zrušit varování NÚKIB

08.02.2019 14:17

Čínská společnost Huawei je připravena se kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před jejími technologiemi bránit u soudů i prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Požaduje zrušení nebo úpravu varování.

  •  

  •  

  •  

 

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Společnost to napsala v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi(ANO) a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi. Odpověď chce čínská firma do 14. února, napsal ve čtvrtek server Deníku N. Dopis podle něj v pátek projedná vláda.

Firma uvedla, že nemá povinnost do svých produktů instalovat „zadní vrátka“, která by mohla sloužit ke zneužití zařízení třetí stranou, ani špionážní software. 

„Varování proto není založeno na skutečnosti a výše uvedené zákonné podmínky pro jeho vydání nebyly splněny,“ cituje server z dopisů. Varování NÚKIB firmu vážně poškodilo i v zahraničí, utrpěla kvůli němu ztráty a její značka byla poškozena, napsala Huawei.

Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic. „Spolu se svými externími poradci jsme analyzovali právní možnosti, které by společnost Huawei měla, pokud by nebylo varování zrušeno nebo změněno. 

V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic,“ cituje Deník N. Odpovědi na své dopisy požaduje do 14. února, protože musí využít lhůtu do 17. února, uvedla také firma.

Zeman varování kritizoval

Zástupci NÚKIB na páteční jednání vlády pozváni nejsou. „Oficiální pozvání na vládu úřad nedostal. Tudíž se jednání nebudeme účastnit,“ uvedl pro Deník N mluvčí NÚKIB Radek Holý. Premiér na dotazy deníku nereagoval.

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTEvaroval v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda.

Varování kybernetického úřadu opakovaně kritizoval prezident Miloš Zeman a varoval před odvetou Číny vůči českým firmám. Podle Babiše by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají také v některých dalších evropských zemích i ve Spojených státech.

 

Prezident tvrdí, že Čína chystá odvetu za kauzu okolo splolečností Huawei a ZTE | (1:06) | video: TV Barrandov

PŘEHLEDNĚ: Jak se vyvíjela kauza Huawei

  • Už roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA

  • Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince 2018.

  • Postup úřadu premiér Andrej Babiš nejprve kritizoval, nakonec své stanovisko přehodnotil.

  • V úterý 18. prosince Babiš nařídil, že se úřad vlády musí zbavit všech telefonů od společnosti Huawei.

  • Kvůli případu se v neděli 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak napsala, že se varování před technologiemi nezakládá na skutečnostia bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb. 

  • Premiér Babiš obvinil čínského velvyslance ze lži. Diplomat se pak sešel s předsedou Senátu i ministrem zahraničí a uznal prý chybu.

  • Prezident Miloš Zeman NÚKIB otevřeně kritizoval v rozhovoru pro TV Barrandov 10. ledna 2019. Postup úřadu podle něj ohrozil ekonomické zájmy země.

  • Vše kolem kauzy Huawei najdete přehledně zde.

Čína za Huawei chystá odvetu, ohrožena je Škoda i PPF, tvrdí Zeman

Ilustrační snímek

Vláda vyzvala více než sto úřadů, aby prověřily používání technologie Huawei

 

 

 

Autoři: 

Zdroj a odkaz: